mars 2017 | emmamatildaa
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
emmamatildaaEtt fantastiskt småbarnskaos ❤️
emmamatildaa
emmamatildaa
Emma-Matilda, 29 år
Hej och välkommen in till min blogg!
Här kommer jag dela med mig om allt som rör vår vardag, och allt som hör till livet som småbarnsförälder.. En stor del av bloggen kommer bestå av mitt eget tänkande, kämpande och hur vi tar oss genom fight efter fight med våra älskade barn.. En liten del kommer även handla om hur jag kämpar mig emot sötsakerna för ett lättare liv och kläder som passar.

Vem är då jag?
Emma-Matilda heter jag, trebarnsmamma till Klara -12, Vincent -15 och Melissa -17. Bosatt i Skåne tillsammans med min sambo Roger.

Här är det inga kruseduller, utan öppet och ärligt.

Hoppas du återkommer! :D

för kontakt eller samarbete;
emmamatildaa@outlook.com

INSTAGRAM @emmamatildaa

Instagram emmamatildaaInstagram emmamatildaaInstagram emmamatildaaInstagram emmamatildaaInstagram emmamatildaaInstagram emmamatildaaInstagram emmamatildaa
  • Nouw

Arkiv

  • januari 2021
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020
  • juli 2020
  • mars 2020

Kategorier

  • 30 dagar!
  • Allmänt
  • Bloggträff
  • Emma-Matilda ??
  • Familjen ?
  • Min resa! ????
  • Onödigt vetande
  • Samarbete
  • Utmaning ????
  • Veckans blogg!

Prenumerera

Sök

    Vårsol & bröllop! 🎀

    fredag 31 mars 2017, 22:47

    Godkväll finisar!
    Efter en dag full med värme och kärlek checkar jag nu ut och myser ner mig i sängen bredvid Vincent, och Roger på andra sidan.
    Olyckligtvis vaknade lilleman för en stund sen, troligtvis av allt pang pang i filmen vi tittat på men Roger lyckades somna om honom iaf.

    Dagen började med sovmorgon för min del då Roger tog barnen, 👌🏻Därefter blev storhandling med loppan, älskar att ha henne med som sällskap. fina fina Klara! ❣️
    Ryggen tog dock stryk så sista biten i affären fick hon minsann gå, på henens egen vilja. Wiho! Hon hade ju lyxen att sitta vagnen, kunna kramas och pussas med mig för hon ville men när vi kom halvvägs säger hon "mamma, är det tungt? För jag kan gå själv isf" mitt hjärta smälte och det var nästan så jag börjAde gråta där och då för att hon är så himla underbar.
    Hemma blev det mys och bus i solen, värmen och åh. Det underbara vårvädret har gjort dagen helt fantastiskt. Utan jacka, utan skor på gräsmattan, i sandlådan och ja. Vincent tog även en promenad både på asfalt, sten och i skogen utan skor. 😂 helt oberörd.

    Imorgon står det dock inte riktigt familjetid på schemat. Och det gör ont i mig, samtidigt som jag vet att barnen kommer ha de toppen ch vi kommer förmodligen få en rolig och fin kväll genom att få gå på bröllop. 😍
    Morgonen blir mys iaf, sen blir det att packa till barnen, förbereda dem på att dem ska iväg och sen kommer fina Fia och Isolde och fixar mitt hår innan det är dags att lämna barnen och fixa till resten av denna gravida kärringen!
    Med utslag, dålig hy och tjockiskänslor lär de nog bli svårt att känna sig snygg. Men jag ska göra mitt bästa & jag hoppas att jag kan känna mig lite fin iaf! :D

    Men nu ska jag sova, så godnatt med er finisar! Och blir det dålig uppdatering imorgon, så är det förmodligen för att tiden inte räckt till. Hoppas dock på att kunna uppdatera er om hur måendet är och ifall jag lyckades känna mig någorlunda fin 👌🏻🙈

    Här är två bilder på mig från Anna & Johans bröllop, i augusti 2015. Vincent låg i min mage och jag kände mig som en flodhäst. MEN jag hade inte så dålig hy i ansiktet som jag har nu. Utslag på bröstet, ja men inte i ansiktet. 😫 lovade mig själv någonstans där att jag skulle känna mig fruktansvärt snygg på nästa bröllop, jag glömde dock detaljen om att jag kanske kanske kunde vara gravid med nummer 3 när det inträffa. Aja. Nästa gång 👍🏻😂 (för efter denna bebis, då blir det minsann inga fler på Prästvägen 10 ;))

    Puss & kram Emma-Matilda

    • (9)
    • Nära Finja

    Gillar

    Kommentarer

    Pino! 👌🏻

    torsdag 30 mars 2017, 19:52

    På bloggmiddagen i falkenberg fick jag dessa två godingar från PINO , i den välfyllda goodibagen.

    Boken Doktor Pino va perfekt för Vincent och vi har läst den säkert 80gånger sen dem fick den. Pysselboken Rita och räkna med Pino däremot fick bli Klaras och behöver jag säga att hon är överlycklig? Dels för att den va å himla söt. Sen älskar hon ju att träna hjärnan, med siffror och bokstäver. Perfekt sysselsättning för mamman med 👌🏻😅

    Kommer lätt kolla på nya böcker & köpa någon mer :D

    Puss & kram Emma-Matilda

    • (6)

    Gillar

    Kommentarer

    Blir knäpp.

    torsdag 30 mars 2017, 08:22

    Godmorgon! Startade morgonen med att följa Klara till dagis, med henne på cykel utan stödhjul 😍 eller ja, hon kan inte riktigt själv men lite balans i jackan från mamma/pappa fixar hon de galant. 👌🏻

    Planen är nu att busa med Vincent en stund till innan frukost, han roar sig just nu väldigt bra själv så då får man passa på att nörda lite 😁
    Men annars är planerna inte så många mer än att vi ska till Mikaela efter lunch. 👌🏻

    Knäppa knäppa knäppa. 😅

    Puss & kram Emma-Matilda

    • (5)
    • Nära Finja

    Gillar

    Kommentarer

    emmamatildaa

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2021-01-13 15:53